Yangın Tüpü Satışı

Yangın, yanıcı özelliği olan bir maddenin oksijen ile etkileşime girerek ısı açığa çıkarması sonucu kıvılcım alması ve tutuşmasıdır. Kıvılcım alan yanıcı madde alevleri ile diğer yanıcı maddeleri  tutuşturarak yangının büyümesine neden olur. Yangının büyümemesi için ortamın oksijen miktarını ilk anda düşürerek yanma tepkimesini engellemek gereklidir. Bunun için yangın söndürme tüpleri kullanılır. Yangın söndürme tüpleri içlerinde yer alan kimyasallar yangın anında alevin kökenine püskürtülerek oksijenle temasını keser ve yangını sonlandırır. Bu nedenle hayati öneme sahiptir.

Yangın tüpü satış bayileri

Bu derece hayati öneme sahip yangın tüpü satışı için belirli kriterler getirilmiştir. Bu kriterlerin başında İç İşleri Bakanlığının çıkardığı yangından korunma yönetmeliğinde yer alan ve yangın tüpü satışına izin veren koşulları yerine getirmiş olmak vardır.  Yangın tüpü yurt dışından ithal ediliyorsa içeriği ve tüp ham maddesi Sanayi Bakanlığının getirmiş olduğu yangın tüpü üretim kriterlerine uygun olması koşuluyla satışına izin verilmektedir. Ayrıca ülkemizde yangın tüpü satışı için Iso kalite standartları yönetimi belgelerine sahip olunması gerekmektedir. Bütün bu belgelere sahip olan firmalara Sanayi Bakanlığınca yangın tüpü sataış izni, üretim izni ve dolum izni verilmektedir.

İş yerlerimize, evlerimize ve atölyelerimiz yangın tüpü alırken bütün bu belgelere sahip olan firmalardan almalıyız. Yangın tüpü alırken firma yetkilisinden bu belgeleri ibraz etmesini ve güncel tarihli olup olmadıklarını sorarak öğrenmeliyiz.  Bu belgelere sahip olmayan firmalardan yangın tüpü almamalıyız.

Yangın tüpü alımı sırasında firma yetkilisi ile aylık , 3 aylık ve yıllık periyodik bakım antlaşması imzalamalıyız. Bakanlık tarafından üretim ve dolum izin belgesi almış firmalar aracılığı ile yangın tüpü bakımı yapılmalıdır. İzin belgesi olmayan ve güvenilirliği sorgulanan firmalara yangın tüplerinizi emanet etmeniz demek hayatınızı bu insanlara emanet etmeniz anlamına gelecektir.