Yangın Tüpü Servisi

Yangın tüpü yangın oluşması anında  ilk müdahale olarak kullanılan ve yangının oluşmasını engelleyen hayati yangın tedbiridir. Bu nedenle yangın tüpü alınırken ve bakım antlaşması yapılırken firma seçimine titizlik gösterilmelidir. Yangın tüpü üreten çok sayıda yangın tüpü firması vardır. Ancak bunların çok azında yangın tüpü üretici, bakım ve dolum belgeleri vardır. Bu nedenle yangın tüpü seçiminde çok dikkatli olmalıyız.

Yangın tüpü firması seçimi

Yangın tüpü alımı yapılırken dikkat edilecek ilk nokta firmanın yangın tüpü üretebilir belgesinin olup olmadığıdır. Firmalar yangın tüpü üretebilmek için çalışma ve sanayi bakanlığında üretici olabilir belgesi verilmelidir. Bu belgeyi almayan firmalar kaçak üretimler  yapmakta ve müşterilerine satmaktadır. Dikkat etmemiz gereken ikinci nokta ise bakanlıkça onaylı yangın tüpü ithalatıdır. Üretim yapmayan ve yurt dışından ithal edilen yangın tüpleri yangın yönetmeliklerine ve ithalat kurallarına uygun olarak ithal edilmelidir. Bunun kontrollerini bakanlık denetim elemanları yapmakta ve kurallara, yönetmeliklere aykırı olanların ithalatına izin verilmemektedir.

Tüm nedenlerle yangın tüpü alacağımız yangın tüpü firmasından yangın tüpü üretebilir, dolum yetki belgesi, ithal edilmiş tüpler ise ithalat belgeleri istenmelidir. Yangın tüpü satıcısı bu belgeleri size ibraz etmek zorundadır. Bu belgeleri inceleyip güvenilir olduğuna kanaat getirdiğimiz firmadan yangın tüpü alabiliriz.

Bunun yanında yangın tüpü fiyatları çok ucuz fiyatlara satılmaktadır. Ucuz olan yangın tüpleri tercih edilmemelidir. Yangın tüpü içindeki söndürücü kimyasallar yurt dışından ithal edilmekte ve buda fiyatı yükseltmektedir. Bu nedenle bakanlık onaylı yangın tüplerinin fiyatları normal tüp fiyatlarından daha yüksektir. Piyasa da ucuz fiyatlara satılan yangın tüplerinin içinde beyaz renkli kireç tozu veya badana boyası konularak onaylı yangın tüpü diye satılmaktadır. Bu yangın tüpleri yangının söndürülmesi bir yana yangını daha da artırarak yayılmasına sebep olmaktadır.